Fredrik Johansson förlänger 1 år

5 februari 2019 18:30

Han passerade nyligen 400 matcher i Hockeyallsvenskan, men är inte nöjd med det. Lagkapten Fredrik Johansson har skrivit på för ytterligare en säsong i VIK.


-Han är fortfarande en skicklig spelare som gör vårt lag bättre, säger sportchef Patrik Zetterberg.

Fredrik Johansson fyller 35 år i slutet av februari. Den här säsongen är hans 13:e i VIK. Nu är det klart att det blir en 14:e. Lagkapten ”Freddan” har skrivit på för en säsong till i Gulsvart.
-Freddan är först och främst fortfarande en skicklig spelare som gör vårt lag bättre. Sen är han lite av "Mr VIK” för mig för tillfället. Han var med när vi åkte ur, när vi gick upp igen och nu är han med och etablerar oss i Hockeyallsvenskan på nytt.

-Det känns naturligt att Freddan är med ett år till. Kul att han själv också vill vara med och ta nästa kliv med föreningen. Han är en bra ambassadör för VIK, både på och utanför isen. Uppskattad i laget, hos partners och supportrar, säger Patrik Zetterberg.