Tillsammans gör vi det möjligt!

11 maj 2023 13:06

Länsförsäkringar Bergslagen förlänger sitt avtal som Guldpartner


Anna-Maria Wallin, Länsförsäkringar Bergslagen

-Vi ser fram emot fortsatt, lika bra samarbete med Västerås IK. Klubbens framgångar skapar gemenskap och stolthet i Västerås, vilket är viktigt för att en stad. VIK tar ansvar och har ett stort engagemang för att forma sina ungdomar till människor med goda värderingar som de kan ta med sig hela livet. De jobbar också med att öka föreningens mångfald, bland annat en stor satsning för att få fler tjejer att vilja spela hockey. De 150 låneutrustningar klubben har är alla utlånade, vilket bidrar till att fler får möjlighet att spela hockey till en lägre kostnad. VIK står nu beredda att hjälpa och inspirera fler hockeyklubbar i Västmanland med sina erfarenheter, det gillar vi!

Jens Brandberg, Västerås IK

-Länsförsäkringar Bergslagen har i flera år varit med som partner både mot elitsidan, samt ungdomssidan och vår satsning på Ett Gulsvart Hjärta. Det är roligt att höra att de tycker vi gör ett bra jobb där, samt med vårt företagsnätverk VIK-Verket – och fortsatt vill vara Guldpartner till Västerås IK.