Annons

RicWal_2009-09-23_VIK-Oskarshamn-0309Obestridd seger

Obestridd seger

"Skönt att vinna", kommenterade Lasse Ivarsson säsongens första trepoängare. Segern kom efter 2-0 (1-0, 1-0, 0-0) ikväll inför 1577 på plats i ABB Arena. Segern var aldrig hotad utan Gulsvart kontrollerade handlingarna totalt. Salo: "Det är skott mot ett mål och VIK är överlägsna i allt. Det är bara att gratulera". Skotten 35-13 säger det mesta om hur det såg ut på isen. Smolket i bägaren var skadan på Per Helmersson i den första perioden. Helmersson utgick efter den första perioden med en lårkaka.

VIK Hockey rivstartade med ett power play per omgående. Daniel Ljungqvist var inte med på noterna och fick sätta sig för en holding redan efter 30 sekunder. Följande power play var rappt, snabbt och kreativt. Gulsvart kom till flera avslut från backplats. Kapten Lindh och hans kollega Alexander Ribbenstrand var särskilt aktiva. I den elfte minuten gavs VIK möjlighet till power play ännu en gång när Christofer Löfberg trippade Jonas Johansson på offensiv blålinje.

Mellan utvisningarna stack Stefan "Loppan" Hellkvist mellan med sitt tredje mål för säsongen. Formationerna var brutna mitt i ett byte och "Loppan" kom i andravågen, snappade upp pucken och vände bort sin bevakare med en smidighet värdig en olympisk gymnast. Handledsskottet var välplacerat vid Axel Brages klubbhandske. "Han är lurig den gamle räven", berömde Oskarshamnstränaren Tommy Salo.

RicWal_2009-09-23_VIK-Oskarshamn-0183Stefan Hellkvist gratuleras till 1-0.

Mest framträdande under den första perioden var centern Fredrik Johansson. Starkt arbete i defensiven och enstaka offensiva räder visade att vår assisterande kapten var på gång. Alexander Ribbenstrand la gång på gång på fysiken och gick in hårt och tufft i närkamperna. Perioden slutade illa sedan Lukas Eriksson vid VIK:s förlängda mållinje knätacklat Per Helmersson. Smällen tog illa och backnyförvärvet fick hjälpas av isen. Niclas Lundgren ersatte under den andra perioden och resten av matchen. Eriksson fick två minuter för kneeing.

Det under den andra akten inledande power playet åtföljdes av två nya tidigt in i perioden. Att VIK tränat PP syntes tydligt även om målen uteblev. Vissa varianter var tydliga i uppställningen och särskilt linen med "alla nummer 6"; Sebastian Meijer (#60), Christian Larrivée (#61), Stefan Hellkvist (#16), skapade chanser om vart annat. Meijer hade fem skott efter den andra perioden och trots det mållös. Att 29-målsskytten från ifjol hölls mållös berodde till största del på Axel Brage. Linköpingslånet i Oskarshamnskassen stod verkilgen på huvudet under den andra perioden. Skotten 11-1 i första och 15-6 i den andra talade sitt tydliga språk om den gulsvarta dominansen. Svanberg, Henrik Eriksson, Rasmussen flera gånger om och så Meijer. Alla besegrades de av Brage.

RicWal_2009-09-23_VIK-Oskarshamn-0299Sebastian Meijer.

Fredrik Johansson presterade dock. Hans namnde med förnamnet Jonas bröt in på mål och drogs ner för en avvaktande utvisning. Jonas fick dock iväg ett skott på Brage under sitt fall och Fredrik kunde på tennis slå in 2-0 efter 18:06.

Tredje perioden var innehållslös och chansfattig. VIK gick fortsatt till attack men inte med samma intensitet som tidigare under matchen. Ledningen kunde bevakas och fram emot mitten av perioden tycktes gästerna ge upp tankarna på offensivt spel och levde istället upp till sitt gamla nidnamn -IK Icing-.

RicWal_2009-09-23_VIK-Oskarshamn-0238Johan Thalberg höll nollan.

Lasse Ivarsson om matchen: "Vi är bra i första men sedan faller vi ner ... jag är nöjd med hur vi genomför matchen". Lasse berömde också de två målvakterna som "riktigt bra". Johan Thalberg håller nollan och Axel Brage gjorde som nämnt ovan en riktig kanonmatch. Brage belönades korrekt med priset som matchens lirare. Fredrik Johansson var starkast lysande hemmaspelare, tillsammans med Alexander Ribbenstrand. "Ribben" la på fysiken gång på gång och visade ett självförtroende och lugn som saknats under de två senaste omgångarna. Fredrik Johansson var aktiv över hela isen, stark i defensiven och kreativ framåt.

VIK - Oskarshamn 2-0 (1-0, 1-0, 0-0)
Första perioden: 1-0 (8:14) Stefan Hellkvist (Sebastian Meijer, Ola Svanberg)
Andra perioden: 2-0 (18:06) Fredrik Johansson (Jonas Johansson)
Skotten: 35-13 (11-1, 15-6, 9-6).
Utvisningar, VIK: 2x2, IKO: 6x2.
Domare: Mikael Sjöqvist.
Publik: 1577

RicWal_2009-09-23_VIK-Oskarshamn-0348Kapten Andreas Lindh.

Noterat: Tobias Forsberg stod för andra periodens höjdare när han proppade en av HockeyAllsvenskans starkaste kroppstacklare, Ragnar Karlsson, med en rejäl propp... VIK släppte inte in mål vid 18:48 i den tredje perioden... Tommy Salo var lättsam och skämtade under presskonferensen förlusten till trots...

Text
Joacim Sjödahl, vik.se
Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Foto
Rickard Wallén
Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons