
Förlust i Hedemora
VIK förlorade träningsmatchern i Hedemora mot Leksand. Leksand hade 3-0 efter två perioder innan VIk kunde reducera till 3-1. VIK gjorde en bra sista period men det räckte inte hela vägen.
Här kommer en kort och två dagar sen rapport från matchen i Hedemora och undertecknad ber om ursäkt för det. Bifogar även två korta intervjuer med Bert Robertsson och Markus "Messy" Jonsson efter matchen.
Matchen började ganska jämnt som förväntat där lagen kände på varandra. Ju längre matchen led så tog Leksand över spelet mer och mer och fick även hjälp i form av fyra raka powerplay som gav resultat senare. 1-0 efter första perioden.
Andra perioden var bedrövlig spelmässigt och denna gång fick VIK flera chanser i powerplay och även i fem mot tre utan att utnyttja det. Leksand tog över och kunde gå till pausvila med 3-0.
I den sista perioden vaknade VIK till liv och en reducering kom tidigt i perioden genom Damien Fleury. Jens Bergenström gör snabbt 4-1 vilket dessutom innebar ett hattrick. Men VIK gav inte upp och fick mer och mer speltid i anfallszon samtidigt som motsåndarna såg trötta ut. Markus Ljungh reducerar till 4-2 och Juha Kiilholma gör 4-3 efter ett snyggt straffmål i slutet av matchen. Trots att VIK plockade ut målvakten med ca 50 sekunder kvar så lyckas inte VIK kvittera matchen som slutade 4-3 till Leksand.
Bert Robertsson och "Messy" ger er sina synpunkter på matchen:
Bert Robertsson om matchen:
- En fartfylld match där det var lite högre tempo än vi spelat tidigare. Det tog ett tag innan vi kom upp i tempot. Vi fick elda upp grabbarna som sedan gör en riktigt bra sista period. Vi tar med oss den sista perioden men vi måste kunna mobilisera kraft redan i första perioden.
"Messy" om debuten och matchen:
- Det är kul och vara här och det är skönt att komma igång. Har väntat på detta.
- Vi började oturligt med flera boxplay och sedan går vi ner oss. I den sista perioden åker vi skridskor och gör en bra period.
Bert om att VIK saknade flera backar:
Nej, nej, nej vi hittar inte några ursäkter om att vi saknade spelare. Vi har ett spelsystem som vi ska spela oavsett om vi har tio spelare borta eller ingen alls. Vårt jobb är att under försäsongen bli redo inför serien.
Bert om Messy
- En energispelare som vi förväntat oss. Åker mycket skridskor, är fysisk och för att vara första matchen så hängde han med bra.
Bert om powerplayspelet
- Vi har inte jobbat riktigt hårt med powerplay än. Vi har pratat om det och kommer att jobba mer med powerplay snart. Vi har lagt fokus på lite annat som varit viktigare först men vi kommer att se till så grabbarna hittar sina roller och blir bekväma med spelet till serien drar igång.
- Vi jobbar på och känner ingen oro. Vi vet att vi har arbetskapacitet i laget och det kommer per automatik.
Bert om det saknas någon spelartyp i laget
- Vi har bra karaktärsspelare i laget som är skickliga och skridskostarka. Vi ska renodla dem och få de att blomma ut och se till att alla jobbar hårt hela tiden.
Messy om sin insats
- Sådär, jag var seg i början men jobbade på mer och mer. Sista perioden är jag nöjd med. Jag försöker hitta flera tacklingar.
Messy om varför det blev Västerås
- Var i Salzburg och hörde att Västerås behövde en powerforward och det var inget att tveka på. Det är en klubb som är på väg uppåt igen och det känns inspirerande.
Bilder från matchen hittar ni här
Höjdpunkter från matchen hittar ni här
Samuel Bargabriel
Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den



























