Årets försäsongströja är här

5 juni 2019 11:00

20 år senare är dem tillbaka - The Black Eagles!

Klubben har jobbat med en exklusiv tröja till försäsongens matcher i flera år, oftast med ett retro-tema, och i år får träffa en riktig klassiker.


Snacket kring Black Eagles har ökat de senaste åren och vi är otroligt glada över att nu få leverera en så stark comeback på årets försäsongströja.

-Den uppdaterade logotypen har sin gamla historik med sig - men uppdaterats med en ny, fräsch och genomtänkt tanke. Lite som klubben just nu vill upplevas. Dessutom adderar vi attityd med denna tröja - vilket jag tycker passar både våra spelare och fans! Säger Eriq Christiansson, Marknad & Försäljningsansvarig.

-Förra årets försäsongströja fick ett bejublat mottagande och vi hoppas att våra supportrar skall tycka om örnens återkomst lika mycket, nu när vi väcker liv i en gammal klassiker från klubbens historia.

Första gången vi får stifta bekantskap med tröjan blir på ispremiären lördag 3 augusti kl 15.00.

Det går bra att redan idag beställa sitt ex av försäsongströjan och andra Black Eagles-produkter på VIKshopen.se