Tung förlust mot Södertälje
En underhållande hockeymatch slutade med förlust för VIK efter fyra raka segrar. Gästerna visade styrka i den tredje perioden och vände 1-2 underläget till seger med 4-2. Sista målet gjordes i tom kasse. Släkten är värst brukar man säga. Damien Fleury blev vald som matchens lirare efter två mål och en assist. Men förlust mot ett bra Södertälje får man lyfta på hatten för och bara gå vidare.
Underhållande inledning av matchen där hela FEM spelare från NHL stod på isen i ABB Arena. I HockeyAllsvenskan. Det kan man inte klaga på. Det gjorde nog inte många heller. Perioden bjöd på underhållning, närkamper och heta målchanser.
Ett mål blev det dessutom. Södertäljes Damien Fleury styr in pucken efter skott från Matt Read. Otagbart för Lasse Johansson. ![]()
Resten av perioden bjöd på fortsatta målchanser. Söderkvists stolpträff från blå i slutet av första perioden fick många i arenan att längta efter en kvittering.
Andra perioden inleddes passivt, framförallt från VIK och det var gästerna som bjöd på det mesta inledningsvis. Efter åtta minuters spel fick VIK ett andra powerplay och där har laget en hel del att träna på. Spelet med en man mer fungerar inte men trots detta får Berglund stå helt ren framför mål och fick pucken serverad av Backlund 1-1 och jubel i arenan. ![]()
Därefter började matchen urarta. Huvuddomaren för kvällen, Mikael Lindqvist, missar solklara utvisningar och det märkte även spelarna som utnyttjade detta.
Men 2-1 hann det även bli efter att Södertäljes backar börjat se virriga ut i egna zonen. Leisenring fortsätter vara poängkung i VIK efter målet. ![]()
Tre minuter senare åker domaren Lindqvist på en skada efter att VIK-spelare försökt dumpa pucken i anfallszon. Pucken träffade Lindqvist i ansiktet och tvingades åka till sjukhus.![]()
Den tredje perioden fick ett tråkigt slut för VIK fansen. Södertälje körde på från nedsläpp och med tre raka powerplays för gästerna så kunde de, vid det tredje tillfället, utnyttja det ordentligt och kvitteringen var ett faktum. ![]()
Den fortsatta pressen från gästerna ledde till att VIK inte kunde skapa så mycket mer och 2-3 kom efter passivt spel i egen zon. 2-4 i tom kasse efter att VIK satsade allt i jakten på en kvittering.
Efter fyra raka segrar kom då en förlust. VIK tappade tredjeplatsen till Örebro men där skiljer det endast två poäng.
Kommentarer från tränare och spelare efter matchen
Joakim Fagervall
Lars Johansson
Stefan Warg
Se fler bilder från matchen här
VIK-Södertälje 2-4
12.03 0-1 Fleury (Read)
29.59 1-1 Berglund (Backlund, Lundbohm) Spel fem mot fyra
32.48 2-1 Leisenring (Backlund, Fornataro)
52.34 2-2 Lundberg (Thörnberg, Carlsson) Spel fem mot fyra
57.41 2-3 Read (Fleury)
59.21 2-4 Fleury (Andersson) Empty Net Goal
Skott: 25-39
Utvisningsminuter: 6-4
Publik: 4 102
| Text | |
Reporter | Foto | |
| Samuel Bargabriel | Linus Thunberg | Ulf Nygren | ||
| Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den | Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den | Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den |























