Inför Södertälje-VIK: Revanschen
En viktig match väntar bägge lagen ikväll i Scaniarinken. Södertälje är fyra poäng bakom VIK och efter kvällens match kan det skilja mellan en till sju poäng. För VIK kan avståndet upp till förstaplats vara mellan en och fyra poäng. VIK.se är på plats i Scaniarinken ikväll för att ge er en liverapportering.
| LIVERAPPORTERING |
| Klicka här för att komma till liverapporteringen |
TABELLÄGET
| 3 |
VIK Västerås HK |
29 |
17 |
4 |
8 |
+25 |
58 |
| 4 | Södertälje SK |
29 | 16 |
4 |
9 | +18 | 54 |
Spela hos Svenska Spel via vår banner - Sponsra VIK Hockey
Vår förening samarbetar med Svenska Spel. Det innebär att varje gång du spelar via Svenska Spels banner här på VIK.se, får föreningen en del av din insats. Spela på Oddset, Stryktipset, Lotto, Keno eller Triss härifrån och då stödjer du klubben.
Ditt spel, alltid en vinst för VIK Västerås HK.
| informerar |
ÅK MED VIK SUPPORT PÅ BORTARESOR
26/12 Onsdag, Arena Oskarshamn (Oskarshamn-VIK)
VIK Support åker till Oskarshamn för att befästa positionen som ett topplag. Senaste matchen nere i Småland vann Oskarshamn. ENDAST 350-. Matchbiljetten kostar 100:-.
- Medlemskapskrav i VIK Support för att få åka med på resorna. Är du inte medlem så kan du enkelt lösa det för endast 50:-.
- Boka er nu genom att maila
Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den
eller genom att besöka denna sida.
- Betalning görs vid VIK Supports monter bakom sektion R/S under hemmamatcherna eller via bankgiro. Skicka in din betalning till 772-0717 och glöm inte skriv ditt medlemsnummer och vilken resa det gäller.
Läget i Södertälje
Södertälje är, tillsammans med VIK, formstarkast när serien drar igång igen efter landslagsuppehållet. Södertälje är placerad på en fjärdeplats med fyra poäng upp till VIK. Det handlar om viktiga poäng för laget från kringlans stad.
- Vi måste spela ett riktigt bra försvarsspel. De har ett par forwards som inte behöver många målchanser för att sätta pucken. Och framåt så måste vi själva komma upp i en riktigt hög intensitet och aggressivitet, då är vi som bäst, säger tränaren Strömwall till SSK:s hemsida.
Carl Hagelin har lämnat laget sedan tidigare p.g.a. en skada och nu saknas även Matt Read som tagit ett tidigt jullov för att åka tillbaka till Nordamerika.
Hur Södertälje formar laget återstår att se.
Frånvarande spelare
Emil Djuse (Juniorlandslaget)
Mattias Carlsson (Skadad)
| Senaste matcherna | Interna poängligan | Interna målvaktsligan |
| Djurgården-Södertälje 2-1 |
1. M.Read 24p (6+18) | 1. A.Forsberg, 92,54% (2,18 GAA) |
| Södertälje-Oskarshamn 3-4 str |
2. D.Fleury 22p (13+9) | 2. S.Idoff, 92,11% (2,22 GAA) |
| Mora-Södertälje 2-3 |
3. A.Hjelm 22p (5+17) | |
| Troja/Ljungby-Södertälje 1-2 |
4. R.Carlsson 18p (4+14) | Tränare |
| Södertälje-Almtuna 4-1 |
5. Z.Jeglic 17p (4+13) | Johan Strömwall och Anders Sörensen |
Läget i VIK
VIK har ett gyllene läge att öka avståndet till Södertälje som är strax under strecket. Nu skiljer det fyra poäng. Efter kvällens match kan avståndet vara sju poäng samtidigt som avståndet till serieledande Karlskoga kan vara ynka en poäng.
VIK.se fick en pratstund med Fagervall inför matchen
Hur har ni vilat och tränat under uppehållet?
- Vi har blandat friskt med träning och vi har vilat två hellediga dagar från träning och haft rena fyspass. Vi har gjort detta för att få statusen på fysen.
Är det något speciellt ni tränat på inför kvällens match mot Södertälje?
- Vi har försökt hålla samma typ av träning men intensiteten har varit viktigt. Vi har försökt göra vår hemläxa på Södertälje och det kan spelarna lika väl som vi. Det har varit små marginaler tidigare matcher. Vi gjorde två bra matcher mot de. Sista matchen hemma orkade vi inte till slut av förklarliga skäl med tanke på skadeläget. Borta gjorde vi en helt okej insats men lyckades inte göra mål.
Vad tror du det blir för matchbild?
- Tittar vi på tidigare matcher mot samma lag blir det samma matchbild. Mot Södertälje har det varit tempostarka matcher och jag tror inte det blir undantag imorgon.
Carl Hagelin lämnade tidigare och nu saknas även Matt Read. Hur påverkar det er?
- Vi har inte fokuserat på de. Men vi kan konstatera att det är två jäkligt duktiga hockeyspelare som försvinner för de. Vi har tittat mest på helheten i powerplay.
Lars Johansson vaktar målet ikväll.
Frånvarande spelare
Kenneth Bergquist (Rehabilitering)
Per Helmersson (Rehabilitering)
Fredrik Johansson (Rehabilitering)
Robin Nilsson (Utlånad till KRIF Hockey)
Fredrik Winge (Utlånad till Surahammar)
Kevin Weiskog (Utlånad till Surahammar)
David Lundbohm (Utanför laget ikväll p.g.a. begränsningen av icke EU-spelare)
| Senaste matcherna |
Interna poängligan |
Interna målvaktsligan |
| VIK-Troja/Ljungby 3-1 |
1. P.Berglund 27p (18+9) |
1. L.Johansson 93,75% (1,94 GAA) |
| Almtuna-VIK 4-5 | 2. M.Backlund 27p (11+16) | 2. G.Lindvall 89,33% (2,86 GAA) |
| VIK-Tingsryd 0-1 | 3. M.Fornataro 25p (8+17) | |
| Karlskrona-VIK 0-1 | 4. B.Leisenring 20p (11+9) | Tränare |
| VIK-Örebro 4-2 | 5. M.Zettergren 16p (5+11) | Joakim Fagervall och Jens Hellgren |
STATISTIK
| VIK Västerås HK | Södertälje SK | |
| P.Berglund, 27p (18+9) |
Poängligan | M.Read, 24p (6+18) |
| P.Berglund, 18 mål | Skytteligan | D.Fleury, 13 mål |
| P.Berglund, 21,69% | Skytteligan SG%* | C.Hagelin, 17,24% |
| M.Fornataro, 17 ass | Assistligan | M.Read, 18 ass |
| V.Mårtensson, 45 min | Utvisningsligan | M.Bergin, 47 min |
| M.Backlund, +13 (26-13) | +/- | D.Fleury, +14 (25-11) |
| P.Berglund, 60,09% | Tekningsligan* | F.Andersson, 55,97% |
| 19,42% (7a i serien) | Powerplay | 24,11% (3a i serien) |
| 88,30% (1a i serien) | Boxplay | 79,81% (9a i serien) |
| 10,52 minuter/match | Fairplay | 11,92 minuter/match |
| 50,77% | Puckinnehav | 51,04% |
| 10,94% (3,08 mål per match) | Måleffektivitet | 10,87% (2,93 mål per match) |
| 92,75% (2,22 mål per match) | Målvaktseffektivitet | 91,92% (2,32 mål per match) |
| 2 634 personer på bortaplan (Totalt 36 874) | Publiksnittsligan | 3 495 personer på hemmaplan (48 932) |
| 28 poäng på hemmaplan av 42 möjliga | Hemma vs. Borta | 33 poäng på bortaplan av 42 möjliga |
* Skytteligan SG% (Endast spelare som har ett snitt på minst två skott per match)
* Tekningsligan (Endast spelare med ett snitt på minst fyra tekningar per match)
Denna statistik är hämtad från Svenska Ishockeyförbundet
Södertälje-VIK
| När | Tisdag, 2012-12-18 |
| Tid | 19.00 |
| Var | Scaniarinken / AXA Sports Center |
| Direktrapportering | Klicka här för att följa liverapporteringen |
| TV-Sändning | Matchen sänds på S24 |
| Radiosändning | Allsvenskt HockeyExtra på Sveriges Radio. |
Samuel Bargabriel
Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den






















